Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Nejnovější články

Barefoot - obuv vhodná na běhání?

Barefoot neboli naboso, jsou jedním z nejnovějších trendů v běžecké obuvi. Názory odborníků se rozchází a stejně tak i názory běžců. Někomu vyloženě vyhovují a nemohou si obuv se zahraničním přízviskem barefoot vynachválit, jiným přijde tento styl běhu nepohodlný, nepříjemný a preferují spíše klasické běžecké boty.Celý článek
 
Jak vybrat sporttester

Sporttester neboli měřič tepové frekvence, je jednou ze součástí běžecké výbavy, která vám dokáže velice zpříjemnit běh a navíc vám podá potřebné informace, když chcete zhubnout. Důvodů proč takový sporttester vlastnit je víc. Za prvé je vhodným pomocníkem pro kontrolu tréninku, kdy vám řekne, jestli jste ještě ve vhodném tréninkovém pásmu tepové frekvence pro pálení tuků nebo jestli už trénujete srdeční sval na přespolní běh. Celý článek
 
Běžecké boty a úskalí jejich výběru

Samozřejmostí je výběr běžecké boty dle terénu, ten nemusíme asi ani zmiňovat. Více méně je jedno jestli zvolíte boty do terénu nebo tretry, důležité jsou detaily, jako je velikost boty nebo šířka či materiál. Určitě si nekupujte běžeckou obuv přes internet, jedině snad v případě, že byste jej měli vyzkoušenou již z obchodu.Celý článek

 


 

Běžecké boty a jiné vybavení

 

iStock_000003858368XSmallBěžecké vybavení je poměrně široké téma. Například takové běžecké boty, existuje mnoho variant a druhů, některé jsou vhodnější do terénu některé spíše na asfalt nebo na okruh. Záleží tedy jen na vás, ve kterém prostředí se cítíte nejlépe. Samozřejmě je tu i možnost zvolit takové běžecké boty, které vám dobře poslouží na asfaltu i v lese, přeci jenom ne vždy budete mít chuť na trénink v rušných ulicích měst nebo naopak bude příliš velká tma na běh lesem.


Tím se dostáváme také k vybavení na běhání po tmě. Základem je čelovka. Koupí kvalitní čelovky nikdy neprohloupíte, když jí nebudete denně používat při běhání, bude se vám hodit na kempování nebo když vypadne elektřina. Důležité jsou také reflexní prvky na oblečení, běžíte li kus trasy po silnici, je to nutnost.


Běžecké oblečení je kapitola sama o sobě. Jestliže jste náročnější, můžete zvolit funkční oblečení, které vás nebude v chladnějších dnech studit a zároveň bude odvádět pot správným směrem. Běžecké kalhoty zvolte takové, aby vám byly co nejpohodlnější. Například pro ženy jsou ideální legíny, které jsou ergonomické a navíc pohodlné. U žen nesmíme zapomenout na nutnost, jakou je sportovní podprsenka na běhání.


Mnoho běžců také nutně potřebuje svůj mp3 přehrávač na běhání. Někomu je příjemnější, když mu hudba určuje tempo, jiný zase raději poslouchá zvuky okolí nebo ho hudba ruší. V případě že vás hudba na běhání zajímá, je nejlepší vytvořit si vlastní playlist písní, které budou v podobném rytmu, abyste vaše běžecké tempo nemuseli po každých třech minutách měnit. Důležitá jsou také sluchátka na běhání. Sluchátka, která vám za běhu vypadávají z uší nebo vás tlačí, váš výkon určitě nezlepší, proto vybírejte pečlivě. Jestliže je váš přehrávač velký nebo posloucháte hudbu z mobilního telefonu, bude se vám také hodit pouzdro na běhání, do kterého se krásně vejde jak přehrávač tak například klíče.


Nesmíme zapomínat na módu, která určuje vzhled a oblíbené značky běžeckého vybavení. Můžete si pořídit běžecké boty Nike, Adidas nebo třeba New Balance, záleží jen na vás, který model vám bude nejpohodlnější a nejsympatičtější, při výběru však nezapomínejte na kvalitu. Nekupujte si běžeckou obuv jen kvůli vzhledu, může se stát, že ze samých puchýřů přestanete běhat.