Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Nejnovější články

Hubnutí a běhání

Každým rokem se spousta z nás zajímá o to, jak shodit přebytečná kila nabraná přes vánoční svátky. Málo kdo z toho vyjde absolutně bez úhony, nějaké to kilo navíc se vždycky najde, vždyť bramborový salát s majonézou a smažený kapr nepatří mezi nejdietnější jídla. S novým rokem, přichází také nová předsevzetí a jedno z nich je často hubnutí a to druhé zase sport. Celý článek

 

Běhání v zimě

S klesající teplotou a prvními sněhovými vločkami, se z běhání v zimě stává velice aktuální téma. Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o věc bláhovou a zejména pro začátečníka nepřípustnou. Opak je pravdou, běhání v zimě může být velice příjemným zážitkem, povzbuzující vašeho ducha i tělo. Celý článek

 


 

Jak začít s běhánímcats

 

Běhání se stalo hitem dnešních dní. Není se čemu divit, běhání je způsob jak více méně nejlevněji a nejjednodušeji začít s fyzickou aktivitou. Přeci jenom k tomu vyběhnout do ulic postačí dobré boty na běhání a jistá dávka odhodlanosti. My vám poradíme jak začít s běháním, prozradíme vám určité zásady a dáme vám rady do začátku.


Běhání je sport vhodný pro každého. Pro jakoukoli věkovou skupinu i pro všechny nehledě na jejich momentální kondici nebo zkušenosti. V případě, že jste se skoro nikdy se sportem nesetkali maximálně tak při hodinách tělocviku na základní škole, na které máte ještě nepříjemné vzpomínky, je běhání vhodné i pro vás. Přesto je běhání vhodné i pro sportovce na vysoké úrovni, jejichž kondice je výborná. Hubnutí běháním je nyní jeden z nejpopulárnějších způsobů jak shodit pár kil. Díky možnosti individuálně si zvolit tempo je běhání jedním z nejlepších sportů vedoucím k úbytku váhu. Další výhodou je fakt, že běhání v zimě je stejně tak možné jako běhání v létě nebo na podzim, záleží jen na množství vrstev oblečení.


Takže v první řadě je vhodné rozhodnout se co je vaším cílem. Zdali chcete zlepšovat či udržovat fyzičku, hubnout nebo jen zpevnit. Další faktor, podle kterého je potřeba se rozhodovat je váš věk, jiné je běhání v osmdesáti letech a jiné je ve dvaceti. Rozhodující je také váš zdravotní stav. V případě, že máte potíže s pohybovým aparátem, například s koleny, je nasnadě zvážit vhodnou obuv a intenzitu běhání. Některá onemocnění mohou také zkomplikovat průběh běhu. Jestliže trpíte nadváhou je nejvhodnějším způsobem rychlá chůze, nepřetěžovat se a nechat si vždy alespoň den mezi tréninky aby měly svaly čas na regeneraci, předejdete tak riziku poškození kolenního nebo kyčelního kloubu.


Takže jak začít s běháním? Základem je vhodná sportovní obuv, nejlépe přímo boty na běhání. Příjemný zážitek z běhání budete mít tehdy, zvolíte li dobrý terén. Nejlepší jsou lesní cesty a obecně měkčí povrch, díky kterému tolik nezatěžujete při dopadu kolena. Začínejte pozvolna, nepřežeňte to. Základem je nepřepálit start, věřte, že když vyběhnete sprintem, tak si po pár metrech natáhnete stehenní sval a svalíte se zadýchaní za zem. Rozehřejte se, například rychlou chůzí a volně přejděte do pomalejšího běhu či do klusu. Někomu vyhovuje také vhodná hudba na běhání, jiní volí zvuky lesů či ruch ulic, to záleží pouze na vás. Důležitým bodem každého tréninku je pitný režim, při běhání se doplňuje hůře, ale my doporučujeme alespoň půl litru čisté vody, není-li vyhnutí, můžete láhev třímat v ruce. Při prvním běhu doporučujeme vytrvat alespoň půl hodiny, lépe 45 minut. Po běhání se řádně protáhněte, strečink by měl trvat nejméně pět až deset minut, předejdete tak zranění. V lepším případě druhý den ucítíte stehenní svalstvo, nečekejte však, že z prvního běhu budete mít nějaké skvělé pocity, nejspíš vás napoprvé nenadchne, čím častěji budete trénovat, tím rychleji se budete posunovat a změny se dostaví brzy. Běhat byste měli pravidelně a trénink nevynechávat, nastavte si cíl a běhejte zpočátku alespoň 30 minut třikrát až čtyřikrát týdně.