Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Barefoot - boty vhodné na běhání?Zem

Barefoot neboli naboso, jsou jedním z nejnovějších trendů v běžecké obuvi. Názory odborníků se rozchází a stejně tak i názory běžců. Někomu vyloženě vyhovují a nemohou si obuv se zahraničním přízviskem barefoot vynachválit, jiným přijde tento styl běhu nepohodlný, nepříjemný a preferují spíše klasické běžecké boty.

Toto moderní obutí má několik nesporných výhod, za prvé jde o obuv, která simuluje bosý běh či chůzi, což velice prospívá jak nohám a chodidlům tak celému tělu a zejména jeho držení. Posilují se tak komplexně svaly celého těla. Nemělo by tak docházet ke zraněním způsobeným namáháním jedné svalové skupiny. Barefoot se hodí zejména k běhání po špičkách, váš běh zrychlí a odlehčí. Boty jsou obvykle velice lehké a pohodlné. V podstatě jde o to, že vás oddělují od běžeckého povrchu velice tenkou vrstvou, takže na povrch mohou reagovat a přizpůsobovat se všechny chodidlové svaly.

barefoot shoesBarefooty jsou vhodné nejen k běhání, ale mnoho nadšenců je nosí i při denním použití, při chůzi či nákupech, jízdě na kole apod. Mají samozřejmě i několik nevýhod a to zejména fakt, že vážíte-li více než by měla být vaše přiměřená váha, budou vaše nohy trpět. Také tu je skutečnost, že může trvat i mnoho tréninků než si na barefoot obuv zvyknete, namáhají se jiné svalové skupiny a tak vám bude dost možná běhání připadat náročnější než obvykle.

K dostání jsou dokonce i verze barefoot obuvi pro nejmenší, což by se z pohledu matek a pediatrů mohlo zdát ideálním řešením pro začínající dětské chodce. Najdou se i značky, jejichž modely barefootů mají pěkný design. Cena těchto bot se pohybuje kolem 2000 Kč, ale vyšplhat se může až k 5000 Kč, záleží na tom, co je pro vás prioritní a jak nároční při výběru bot jste. Cenu určuje samozřejmě také značka.

Takže ať se rozhodnete jakkoliv, barefoot boty jsou na běhání víc než vhodné. Zajistí vám téměř přímý kontakt s terénem, zlepší se vám držení těla a navíc ještě posílíte svaly, o kterých jste nevěděli.