Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Nejnovější články

Běhat přes paty nebo přes špičky?

Běhání přes paty nebo přes špičky je v poslední době opravdu oblíbené téma. Každá běžecká diskuze je toho plná a málokterý běžec, který se běhání opravdu věnuje, o tomto fenoménu neslyšel. Jak se tedy rozhodnout? Raději se dlouhou dobu mučit a posilovat lýtkové svalstvo nebo si tohoto trendu nevšímat a běhat podle toho, jak je to běžci pohodlné? Celý článek

 


 

 

Trénink na maraton


runnerTrénink na maraton je poměrně náročná věc jak časově tak i fyzicky a duševně. Pomineme-li takové věci jako je vhodná obuv a vybavení je potřeba umět opravdu dobře hospodařit s časem a být vytrvalí. Stejně důležité je abyste si cíle určili reálně. Když si nastavíte cíle příliš vysoko, může se stát, že během přípravy na maraton budete muset své nároky snižovat a to nikdy nedělá dobře ani sebevědomí ani tréninku. Vždy je lepší myslet realisticky a případně si nechat rezervu.


Trénink na maraton vyžaduje důkladnou přípravu a tréninkový plán. Připravte se, že trénováním strávíte až 4 měsíce, samozřejmě v případě, že máte jistou průpravu. Jestliže jste úplný začátečník a běhání vám dosud nic neříkalo, budete potřebovat mnohem více času. Neméně důležitá je také vaše fyzička. Horolezec, který se aktivně pohybuje šest dní v týdnu, bude potřebovat méně času než člověk co proseděl celý život u televize. Proto je potřeba zvážit své možnosti a uvědomit si, zda mám nebo nemám na zdolání maratonu.


Příprava na maraton


Příprava zahrnuje spoustu důležitých věcí. V první řadě je potřeba vytyčit si počet kilometrů, které chceme v rámci tréninku uběhnout týdně. U maratonských začátečníků by mělo být minimum 50 km týdně optimálních je však zhruba 70 km. U pokročilých maratonských běžců je to až 100 km týdně. Velice podstatné je nepřepínat se a trénink na maraton zvyšovat postupně. Nedoporučuje se navyšovat uběhnuté kilometry víc než o 15 km týdně.  Trénujte poctivě, 42,195 m není zrovna málo a nedoporučuje se trénink podceňovat. Nemyslete si, že maraton uběhnete jen tak, důležitá je výdrž, síla, rychlost nebo také regenerace. Regenerace je jednou z nejdůležitějších součástí tréninku na maraton. Počítejte s tím, že po těžkém tréninku, je potřeba 1 až 3 dny na regeneraci, v případě že budete regeneraci vynechávat, může dojít k úrazům a vyčerpání.

 

Průběh tréninku na maraton


Nebojte se běhat pomalu. Trénink byste neměli tzv. přepálit. Určitě se nejprve soustřeďte na naběhané kilometry a poté až na rychlost. Velice podstatné je dýchání, dýchejte pravidelně a klidně, předejdete tak nepříjemnému píchání v boku a déle vydržíte. Podstatné je také držení těla, uvolněte obličejové svalstvo a neběhejte v křeči, buďte uvolnění a myslete na to. Velice podstatnou součástí tréninku jsou delší běhy, než je váš klasický trénink. Běh by neměl přesahovat víc než třetinu vámi naběhaných kilometrů za týden. Během dvou až tří měsíců byste tento běh měli zařadit nejméně čtyřikrát. V průměru tento trénink vychází na 30 km. Vzdálenost je to už úctyhodná, ale pro vás hlavně přínosná. Tyto dlouhé běhy jsou důležité nejen pro trénink, ale také pro vaši mentální odolnost.


V neposlední řadě je velice důležitá vyvážená strava, dostatek spánku, již zmiňované kvalitní boty na běhání a také zkušenost. Vyzkoušejte si nějaký menší závod jen tak na zkoušku takové zkušenosti jsou totiž nedocenitelné.