Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Běžecké boty a úskalí jejich výběru

Samozřejmostí je výběr běžecké boty dle terénu, ten nemusíme asi ani zmiňovat. Více méně je jedno jestli zvolíte boty do terénu nebo tretry, důležité jsou detaily, jako je velikost boty nebo šířka či materiál. Určitě si nekupujte běžeckou obuv přes internet, jedině snad v případě, že byste jej měli vyzkoušenou již z obchodu.

Velikost bot

Ač se to nezdá jako nějaký závažný problém nebo dilema, je pravdou, že výběr správné velikosti není nejsnazší část nákupu. Jestliže je vaše velikost 40 měli byste si koupit 41. Noha při běhu dost pracuje, při dopadu se rozšiřuje a bota se díky ohybu zkracuje, tím pádem je lepší mít v botě prostor a třeba i překonat nepříjemné pocity díky nezvyku z větší boty. Velikost je asi nejdůležitější kriterium. Při výběru byste měli myslet i na tvar vaší nohy, jestliže máte například vybočený palec, bude se pro vás lépe hodit běžecká obuv s širší špičkou. Naopak v případě že máte úzkou dlouhou nohy, zvolte model, který je jako druhá kůže.

Pohodlí

Rozhodně vybírejte takové běžecké boty, které vám opravdu sedí a jsou pohodlné. Jestliže již při zkoušení cítíte, že vás někde tlačí nebo škrábou, s největší pravděpodobností to bude při běhu ještě horší. Základním pravidlem je zkoušení běžeckých bot ve stoje, nikdy nezůstávejte sedět, to nepoznáte nic. Samozřejmě ideální by bylo rovnou se v botách proběhnout a rovnou zjistit jak vám doopravdy sedí, to však většinou není možné, proto pamatujte, že musíte stát v botách plnou vahou. Pohodlí je dokonce důležitější než funkčnost obuvi, i když to bude nejnovější model nejdražší běžecké značky světa, musí vám být pohodlný bez ohledu na to, jestli má navíc třeba křidélka.

Značky

Rozdíly mezi obuví různých značek jsou minimální a snad o žádném modelu od prověřených značek se nedá říct, že je špatný. Tak například Nike, tvar této běžecké boty je většinou širší a obvykle vcelku pohodlný, ovšem každý model se liší. Zajímavá je úprava povrchu obuvi, která přilne k noze jako druhá kůže. Zatímco Adidas vyrábí běžeckou obuv spíše úzkého tvaru, ovšem povrchovou úpravu má podobnou jako Nike s rozdílem, že jde o bezešvou strečovou tkaninu. A pro opravdové milovníky pohodlí je tu například značka Brooks, která ho skýtá opravdu mnoho ovšem za cenu vyšší hmotnosti. Jak vidíte je opravdu z čeho vybírat a nejlépe uděláte, když se na výběr bot opravdu připravíte a vlastnosti všech modelů, o které máte zájem, porovnáte nebo se můžete spolehnout na prodejce bot v některém ze sportovních obchodů, ale bohužel jistotu, že o běžeckých botách ví prodavač více než vy, opravdu nemáte.