Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Běhat přes paty nebo přes špičky?


t1larg.barefoot.run.giBěhání přes paty nebo přes špičky je v poslední době opravdu oblíbené téma. Každá běžecká diskuze je toho plná a málokterý běžec, který se běhání opravdu věnuje, o tomto fenoménu neslyšel. Jak se tedy rozhodnout? Raději se dlouhou dobu mučit a posilovat lýtkové svalstvo nebo si tohoto trendu nevšímat a běhat podle toho, jak je to běžci pohodlné?


Názory na toto téma se značně rozcházejí, někteří tvrdí že běh přes špičky je zdravější a ve své podstatě také jediný správný způsob běhu. Něco pravdy na tom bude, běhání přes špičky je opravdu zdravé, jak pro lýtkové svalstvo, tak pro klenbu, ale rozhodně byste se měli řídit některými doporučeními. Zaprvé je důležité, jaká je vaše tělní konstituce, je podstatné jestli vážíte 90 nebo 50 kg. Rozhodně vaší klenbě nepomůže, když máte netrénované lýtkové svaly a nadváhu, takže v takovém případě bychom určitě volili běh přes paty. Pravdou je, že pokud vám nejde běh přes špičky sám od sebe, budete muset trénovat, aby se vám zažil, ale potom už byste neměli mít problém.


Další výhodou běhu přes špičky je rychlost. Ve sprintu na 60m budete určitě rychlejší, když poběžíte přes špičky. Podívejte se na takové Keňany, na téměř každém našem maratonském závodě obsadí první místa. Kdyby dusali jako sloni po patách, nespíš, by je předběhl leckterý Čech. Jestliže plánujete běhání přes špičky, měli byste také zvážit koupi speciálních bot. Jde o obuv simulující bosé běhání bez rizika zabodnutého střepu v chodidle. Samozřejmě je to také investice, takže jestliže se vám nechce učit novému trendu v běhání a zbytečně se několik týdnů či měsíců trápit, koupi obuvi si řádně rozmyslete.
Samozřejmě existují také fanoušci běhání přes paty. Jde sice o pomalejší variantu běhu, ale jestliže jste zvyklí běhat rychlostí 5 km/h, určitě vám bude vyhovovat. Takový běh je také jistější a nemusíte mít strach z bolavých lýtek. Rozhodně také déle vydržíte a tento styl běhu zvolte i v případě že máte nadváhu nebo trpíte bolestí kloubů. Volba běžecké obuvi je v tomto případě snazší, obchody nabízejí nepřeberné množství modelů od různých značek. Mnoho z nich mají odlehčenou podrážku a odpruženou patu, která také zajistí měkčí náraz při dopadu, tudíž i menší zatížení kolen a kyčlí. Na druhou stranu nám klasické běžecké boty poskytují až přílišný komfort, který nutí svaly na chodidlech degenerovat a ochabovat, v tomto ohledu je běh přes špičky v tzv. barefootech, zdravější.


Z čehož vyplývá, že byste se měli rozhodovat podle náročnosti trati, její délce či rychlosti jakou chcete běžet, spíše než dle moderních trendů. Běhejte tak, jak je vám to nejvíce pohodlné, jestli se do běhu přes špičky musíte nutit, z největší pravděpodobností nejde o styl určený pro vás.