Home   Jak začít s běháním   Trénink na maraton   Vybavení

 

Hubnutí a běhání

 

hubnutí

Každým rokem se spousta z nás zajímá o to, jak shodit přebytečná kila nabraná přes vánoční svátky. Málo kdo z toho vyjde absolutně bez úhony, nějaké to kilo navíc se vždycky najde, vždyť bramborový salát s majonézou a smažený kapr nepatří mezi nejdietnější jídla. S novým rokem, přichází také nová předsevzetí a jedno z nich je často hubnutí a to druhé zase sport.

Jak je známé, předsevzetí se velice snadno porušují a málo komu vydrží déle než do konce ledna, v případě, že jste ti šťastnější a nenechali jste se svést z cesty uplynulým časem, máme pro vás pár tipů jak na hubnutí a běhání k tomu.

Rozšířeným faktem je, že k úbytku váhy je potřeba nějaké to kardio cvičení, kdy ze sebe vypotíme tuky a jako bonus zároveň shodíme i stres. Ideálním sportem k těmto účelům, je právě běhání. V případě, že se vám nechce investovat do permanentky do fitka, ale zároveň vám hubnutí pouze změnou stravy nejde, je venkovní běhání v pomalejším tempu ideálním sportem. K úspěchu vám stačí pohodlné tenisky, v tomto počasí teplé sportovní oblečení, třeba i nějaká ta hudba do uší a nakonec dobrá nálada.

První zásadou co musíme připomenout je, že není radno přepálit start. Počáteční tempo by mělo být pomalejší, zvlášť jestli jste dlouho neběhali. Zároveň je potřeba uvědomit si, že hubnutí je běh na dlouhou trať (doslova). Je potřeba vytrvat a běhat opravdu pravidelně. Vaše snažení vám usnadní sporttester, stačí když si dle vaší váhy, věku a výšky, vypočítáte ideální tepovou frekvenci vhodnou právě pro spalování tuků a během vašeho tréninku jej budete sledovat. Není to však nutné, pro hubnutí vám postačí pevná vůle.

road_wood_trees_autumn_dullnesPro vaše tréninky si udejte jasný cíl – délku a trasu tratě plus čas, který chcete strávit běháním. Nejlepší je určit si okruh, který poběžíte alespoň 30 – 45 minut. Pravidelně se nadechujte a vydechujte, zamezíte tak bodání v boku při běhání. Vhodné je zvolit vámi známou trasou nebo si před tím udělat procházku, při které si trasu dopředu určíte. V případě, že spojíte běhání se změnou stravy, to znamená se zdravým pravidelným stravováním, kde budou rovnoměrně zastoupené jak sacharidy, proteiny, tak zdravé tuky. První známky vašeho snažení by se měly objevit po jednom až dvou týdnech. V případě, že zvolíte správný způsob stravování a budete alespoň třikrát – čtyřikrát týdně cvičit, hubnutí přijde samo.

Nejdůležitější je v tomto hubnutí vytrvat. V případě, že vám běhání venku nebude vyhovovat, můžete samozřejmě zvolit vnitřní prostory formou běžeckých pásů. Běžecké pásy máji výhodu v neměnnosti běžeckého terénu, nenamáháte proto tolik klouby a zátěž je po celou dobu konstantní (samozřejmě za předpokladu, že si ji vy sami neměníte). Velice důležité je si uvědomit, že nejde o krátkodobou změnu, ale v případě, že si chcete požadovanou váhu a fyzičku uchovat, musíte v tomto režimu zůstat a přijmout ho jako nový styl života, ne jako pouhé hubnutí. Jestliže u běhání zůstanete, budete se zlepšovat a s každou další trasou vám vše půjde lépe od ruky, proto nezoufejte když vám něco nepůjde nebo když budete muset místo počátečního pomalého běhu zvolit svižnější chůzi.